کفش دیابتی


راهنمای کفش برای افراد دیابتیبهترین انتخاب چیست ؟

در مورد پوشش پای افراد دیابتی، بهترین انتخاب کفش های طبی مخصوص است زیرا در این نوع کفش ها تمام نکات ایمنی برای حفظ سلامت پا رعایت شده است اما در مورد کفش های معمولی باید گفت یکی از مهم ترین نکات در کفش، جنس آن است. جنس کفشباید طوری باشد که تعریق پا موجب ایجاد رطوبت بیش از حد و ایجاد عفونت هایی مثل عفونت های قارچی نشود. این نوع عفونت ها بیشتر در مواقعی رخ می دهند که جریان هوا در کفش وجود ندارد و بیشتر در بین انگشتان ایجاد می شوند. اگر شما مبتلا به دیابت هستید، باید دقت کنید که جنس کفش تان چرم باشد تا جریان هوا از روزنه های موجود در آن برقرار باشد و حتی المقدور از پوشیدن کفش هایی که جنس آنها از مواد مصنوعی مثل لاستیک است، جدا خودداری کنید.
کارشناسان مجموعه باتیس همه روزه آماده ارائه مشاوره رایگان به افراد دیابتیک هستند .
زندگی بدون محدودیت برای شما، بزرگترین خواسته مجموعه ماست .
 

دیابت و زخم پا
امروزه دیابت یکی از شایع ترین بیماری هایی ست که جمع کثیری از افراد بزرگسال جامعه دنیا و بخصوص ایران با آن دست به گریبان هستند. دیابت بر کار کرد و بازدهی کلیه اندام ها تاثیر نامطلوب میگذارد. از جمله این عوارض نامطلوب بر روی سیستم عصبی، نوروپاتی است. نوروپاتی اندام ها در بیماران دیابتی به اختلال عملکرد اعصاب محیطی اطلاق میگردد که موجب ایجاد بی حسی و حس مورمور شدن می شود. انتهای اندام های این بیماران به خصوص پاها به دلیل این بی حسی مستعد ایجاد زخم می شود که ترمیم آن نیز بعلت مشکلات عروقی ناشی از خود دیابت، ( آنژیوپاتی ) با مشکلات بسیاری همراه است. در مرکز ارتوپدی فنی باتیس با استفاده از اسکنرهای مخصوص کف پا و ارزیابی بالینی و بیومکانیال می توان نقاط پرفشار و مستعد زخم را شناسایی کرده و از طریق ساخت کفش های طبی مخصوص، صندل های مخصوص و کفی های مخصوص از ایجاد این زخم ها پیشگیری به عمل آورد. همچنین ، کارشناسان زبده ما قادر به ساخت گستره وسیعی از بریس های مخصوص افراد دیابتیک هستند که قطعا منحصر به مجموعه باتیس می باشند و در درمان زخم های کف پایی نقش بسزایی دارند .
 


نقش پاشنه و کف کفش
بطور معمول ناحیه ای که در پای دیابتی بیش از سایر نقاط درگیر و دچار زخم می شود، قسمت کف پا است و به همین دلیل کف کفش در کاهش بروز این آسیب نقش عمده ای خواهد داشت. کف یک کفش مناسب باید قابلیت ارتجاعی داشته باشد تا فشارهای حاصل از تماس مکرر پاها با زمین را در خود جذب کرده و از وارد آمدن فشارهای مستقیم و بیش از حد به کف پا جلوگیری کند. افرادی که مایل هستند کفش های متنوع معمولی استفاده کنند، می توانند برای تامین این حالت ارتجاعی در کفش هایی که کف سخت دارند، از کفی های سفارشی مخصوص باتیس در کفش خود استفاده کنند. استفاده از این قبیل کفی های مخصوص دیابت باعث می شود فشار در کف پای شما به نقاط مختلف پخش شده و تعدیل شود.
 کفش های با پاشنه بلند در کل موجب آسیب های مختلف به افراد عادی و سالم می شوند و اکثرا از سوی پزشکان توصیه نمی شوند ولی تاکید در استفاده نکردن از کفش های پاشنه بلند در بیماران دیابتی بسیار بیشتر است و متخصصان استفاده از این کفش ها را برای این افراد کاملا ممنوع می کنند زیرا ارتفاع زیاد پاشنه موجب می شود بیشترین فشار در ناحیه پشت انگشتان یا سینه پا متمرکز شود و آن نقطه را آسیب پذیرتر کند. از طرف دیگر استفاده از کفش های کاملا تخت هم برای این بیماران مناسب نیست و فشارها را بیشتر به ناحیه پاشنه انتقال می دهد. بهترین حالت در این کفش ها، وجود پاشنه ای در حدود یک و نیم الی دو و نیم سانتی متر است که می تواند از فشار مضاعف بر نقاط مختلف کف پا جلوگیری کند تا مشکلی برای بیمار به وجود نیاید.

توصیه های مهم
به دیابتی ها توصیه می شود که اولا سعی کنند، حتی المقدور برای بیرون از منزل از کفش های مخصوص استفاده نمایند و در داخل منزل نیز تا حد امکان با صندل تردد کنند؛ کفش شان را با جوراب بپوشند؛ ثالثا در تابستان از جوراب های نخی و در زمستان از جوراب های پشمی  استفاده کنند و از پوشیدن جوراب پلاستیکی خودداری کنند؛ و اینکه سعی کنند بعد از ظهرها اقدام به خرید کفش کنند چون در این مواقع پا کمی متورم تر است و کفش انتخاب شده اندازه متناسب تری نسبت به کفشی که صبح خریداری شده دارد و پا را تحت فشار قرار نخواهد داد. و توصیه آخر اینکه مدام نقاط مختلف پای خود را از نظر تورم ، قرمزی ، تاول و ... چک کنند و در صورت بروز این علائم سریعا با پزشک خود تماس بگیرند. آیا برای پای زخم شده نیز کفش مخصوصی موجود است ؟ بله ، با توجه به نقطه زخم شده در کف پا میتوان با استفاده از سیستم اسکن کفش یا کفی هایی مخصوص طراحی کرد تا فشار را از نواحی زخم شده برداشته و در کنار درمان داروئی و مراقبتی، به روند بهبود زخم کمک کرد. ضمنا طرح هایی از کفش های مخصوص نیز جهت کاهش فشار پاشنه و قسمت جلوی پا نیز موجود است که وزن را ازین نواحی بر میدارد .
 
 
مشخصات ظاهری کفش دیابتی چگونه باشد؟
کفش ها در حالت عادی به دو نوع پنجه باریک و پنجه پهن تقسیم می شوند. یکی از نکاتی که در انتخاب کفش مناسب بسیار حایز اهمیت است، توجه به پنجه کفش است. شما حتما باید توجه داشته باشید که حتما کفشی را برای خرید در نظر بگیرید که جلوی آن پهن باشد. کفش های پنجه باریک موجب فشرده شدن انگشت های پا به یکدیگر می شوند و با اختلال خون رسانی به پا در افراد مبتلا به دیابت، پنجه باریک کفش می تواند این اختلال در خون رسانی را تشدید کند و به تدریه موجب ایجاد ترک در پوست و آسیب به پای شما شود.
فضای داخلی کفش چگونه باشد؟ بطور معمول همه افراد می دانند که کفشی که انتخاب می کنند نباید تنگ باشد و پا را تحت فشار قرار دهد زیرا در این حالت پای فرد در معرض آسیب های فراوانی قرار می گیرد اما در مقابل افراد و خصوصا بیماران دیابتی که در معرض ابتلا به زخم پا هستند، باید توجه داشته باشند که کفش آنها نباید بیش از حد برای پای آنها گشاد باشد چون حرکت پا در درون کفش نیز به نوبه خود باعث سایش و وارد شدن ضربه به پا می شود که نهایتا موجب ایجاد زخم خواهد شد. پس باید کفش متناسب با اندازه پا در نظر گرفته شود .